Klausimas \ Atsakymas

KLESTER System — sisteminis požiūris į statybą


Fasadas

Taip, šiltinimo sistemos medžiagomis be jokių apribojimų galima apdoroti bet kokį fasadą, turintį tvirtus mineralinius pagrindus, tokius kaip plytų, putų- akytojo betono mūras, betonas, tradicinis tinkas. Atsparumo plyšių susidarymui pagerinimui būtina pritvirtinti profilius, stiprinimo elementus, po to dedamas armavimo sluoksnis, papildomai išlyginama, gruntuojama, to tinkuojama faktūrinio dekoratyvinio tinko sluoksniu.

Tai pat kaip tai reglamentuojama apdorojant putų polistirolo plokštes fasadų šiltinimo sistemose. Bet čia nenaudojami kaiščiai. Tolimesni darbai atliekami pagal fasado apdailos „šlapiu“ metodu taisykles: tvirtinami profiliai, stiprinimo elementai, po to dedamas armavimo sluoksnis, išlyginama glaistant papildomai,  gruntuojama, po to tinkuojama faktūrinio dekoratyvinio tinko sluoksniu arba,  jei kalbama apie vidinius paviršius – atliekama vidinė apdaila (plytelės, tapetai, dažymas ir p.n.)

Nenuimamas klojinys gaminamas iš suputinto polistirolo, kuriuo pagrindu paruošta fasadų šiltinimo sistema. Todėl putų polistirolo paviršių armavimui bei išlyginimui be jokių problemų tinka medžiagos, skirtos šiltinimo sistemoms. Šiuo atveju būtina paruošti bazinį armavimo sluoksnį iš klijinio mišinio ir šarmui atsparaus fasado stiklo pluošto tinklo sutinkamai su fasadų šiltinimo sistemų armavimo taisyklėmis. Paruošus armavimo sluoksnį, jo išlyginimui galima panaudoti bet kokius glaistus ir gruntus, skirtus paviršių ruošimui apklijavimui tapetais (arba dažymui)

Reikalas tame, kad paprastai realiuose sąlygose darbininkai nelaukia kad visi sluoksniai visiškai hidratuosis ir išdžius. Rudens -  žiemos periodu taip pat būna padidinta aplinkos oro drėgmė. Tokiu būdu, šilumos izoliaciniame, klijinio armavimo ir apdailos sluoksniuose yra drėgmės perteklius, netgi tada, kai rodosi jog viskas išdžiovinta. Jei nutinkuoti akriliniu tinku ar nudažyti akriliniais dažais, drėgmė, kuri randasi pagrinduose dėl akrilinių medžiagų žemo garų pralaidumo, konservuosis. Be to, abiejuose akrilinės dangos pusėse esanti drėgmė papildomai prisotiną pagrindą. Atėjus stipriems šalčiams ir ypatingai šviesią saulėtą dieną kai siena įšyla, tuo momentu  parcialinis vandens garų spaudimo skirtumas yra maksimalus ir vyksta sustiprinta susikaupusios drėgmės migracija iš šiltinimo sistemos į atmosferą. Tuo metu akrilinis sluoksnis nesugeba susidoroti su drėgmės pernešimu ir atšoka nuo pagrindo.

Atsparumas šalčiui – tai sąlyginis eksploatavimo laikas be matomų medžiagos pažeidimų ir žymių jos charakteristikų pablogėjimo. Visų priimtas standartas su bendra medžiagų išbandymo metodika yra paruoštas tam, kad būtu galima įvertinti ir sulyginti medžiagų eksploatacijos terminus. Kuo didesnis medžiagos atsparumas šalčiui, tuo ilgiau ji tarnauja realiose klimatinėse sąlygose. Sąlyginai tai ciklų kiekis, kurį klimato kameroje išlaiko medžiaga nesugriūdama. Bandymų metu medžiaga prisotinama vandeniu, užšaldoma, po to atšaldoma,  be to apšvitinama ultravioleto ir infraraudonųjų spindulių lempomis, pagreitintai modeliuojant medžiagos tarnavimo laiką. Pagal medžiagos stovį įvertinamas jo atsparumas šalčiui, kuris nurodomas ciklų kiekiu. Daugelis sako, kad „1 ciklas = 1 metams“. Tai neteisinga. 1 ciklas – tai sąlyginis tarnavimo laiko vienetas.

Taip šiltinimo sistemos montažą galima atlikti ir žiemos sąlygomis. Pastatyti statybiniai pastoliai apsiaubiami specialia fasado (pageidautina šilumą izoliuojančia) plėvele, vidaus erdvė visą parą apšildoma tokiu būdu, kad temperatūra būtu aukštesnė +10oC. Bet fasadą galima tinkuoti mineraliniu tinku, o darbus su akriliniu, silikatiniu ir silikoniniu tinkais, siekiant išvengti atsitiktinio jų užšalimo transportuojant ir kilus avarinėm situacijom darbo metu atjungus apšildymą, geriau perkelti šiltam metų laikui. Kategoriškai nerekomenduojama žiemos metu naudotis akriliniais tinkais bei dažais.

Tuo yra kalti darbus atliekantys darbininkai. Gali būti kelios pereikvojimo priežastys – tai blogai išlygintas sienų paviršius, daug medžiagos krenta žemėn, naudojamas ne tas darbo instrumentas, kuris reikalingas, pažeidžiama rekomenduota padengimo ir struktūros formavimo technologija.

Po to, kai klijinio armavimo ir apdailos sluoksnis yra visiškai išdžiovintas, fasadą galima nudažyti praktiškai bet kokiais fasado dažais. Tuo atveju, kai naudojamas mineralinis tinkas, jį rekomenduojama nudažyti apsauginiais silikoniniais arba garui pralaidžiais silikatiniais dažais. Kitais atvejais tiks akriliniai fasado dažai. Nerekomenduojama dažyti akriliniais dažais rudens – žiemos laikotarpiu tik ką apdorotus fasadus ir mineralinės vatos pagrindu paruoštas sistemas

Šiltinimo sistemos yra sudarytos komplekse, kur naudojamas faktūrinis plonasluoksnis tinkas. Tokios šiltinimo sistemos yra išbandytos ir sertifikuotos. Tam kad armavimo sluoksnį paprastai nudažyti, priešgaisrinės apsaugos tikslu armavimo sluoksnį būtina pastorinti iki sertifikuoto tinko storio, paviršių fasado glaistu  kruopščiai paruošti dažymui, padengti gruntu ir nudažyti. Bet šiuo atveju yra keblu išgauti idealiai lygų paviršių, kadangi vis tiek sienose liks nedideli nelygumai, kurie, esant šoniniam apšvietimui, gadins bendrą vaizdą. Faktūriniai tinkai tokius nelygumus vizualiai nuslepia.

Kompanija – gamintoja rekomenduoja tonuoti (koleruoti) gruntą, naudojamą dekoratyviniam tinkavimui faktūra „kinivarpa“. Tai yra reikalinga tam, kad formuojant „vagotą“ tinko faktūrą vagelėse nepasirodytu baltas gruntas. Toks tonavimas būtinas tik tuo atveju kai naudojamas jau tonuotas gruntas. O jei naudojama faktūra „bangelė“ arba tinko sluoksnis, nepriklausomai nuo faktūros, po to yra dažomas fasado dažais, gruntą nėra būtina tonuoti.

Grunto panaudojimas prieš tinkuojant yra būtinas, kadangi jis žymiai pagerina tinko adheziją su klijinio armavimo sluoksniu, apriboja jo gebėjimą  įsiurbti, padengiant neleidžia vandeniui iš dekoratyvinio tinko greitai įsisiurbti į pagrindą, (dažniausiai) jo sudėtyje yra kvarco smėlis, kuris sukuria nedidelį gruntuoto paviršiaus gruoblėtumą, padedantį tolygiai užtrinti dekoratyvinio tinko faktūrą. Specialūs gruntai silikatiniams ir silikoniniams tinkams  taip pat yra ir cheminėmis membranomis, pagelbėjančiomis geresnei medžiagų adhezijai tarp chemiškai skirtingų klijinio armavimo ir apdailos sluoksnių.

Iš supinto stiklo pluošto pagamintas fasado tinklas, turintis 5х5 mm dydžio akis, gamykliniu būdu impregnuotas atsparia šarmui danga, skirtas armuoti, sustiprinti klijinį sluoksnį ant šiltinimo plokščių paviršiaus. Tinklas žymiai padidina klijinio armavimo sluoksnio, kuris apsaugo šilumos izoliacijos plokštes nuo išorės poveikių ir yra dekoratyvinio sluoksnio pagrindu,  mechaninį  atsparumą. Tinklas turi būti atsparus šarminiam klijinio armavimo sluoksnio poveikiui, pagrindinio armavimo tinklo tankis ne turi būti žemesnis 145 g/kv.m. (rekomenduojamas ir naudojamas 165 g/kv.m.)

Startinį profilį rekomenduojama tvirtinti ne žemiau 400 – 500 mm nuo žemės lygio. Toks aukštis neleidžia abrazyvui, kurį lietus išmuša iš žemės, asfalto, bei kitos dangos aplink namo pamatus, patekti ant pagrindinės pastato sienos, kartu su tuo pagrindinės sienos plokštuma (arčiau pagrindo) turi būti truputi išsikišusi virš cokolio, kuris turi būti padengtas medžiaga, atsparia purslų ir abrazyvo poveikiams. Toks startinio profilio tvirtinimo aukštis neleidžia kapiliariniam vandeniui bei drėgmei pateki į pagrindinės sienos armuojantį sluoksnį.

Statinio sienų geometrija turi atitikti normas, priimtas statybose (nešančiom sienom gelžbetonio nukrypimas vertikaliai – ne daugiau 15 mm., horizontaliai - ne daugiau 20 mm., 2 m. ruože - ne daugiau 5 mm.; mūrijant - vertikaliai ne daugiau 30 mm., horizontaliai 10 m. ilgyje – ne daugiau 15 mm., 2 m. vertikaliame ruože - ne daugiau 10 mm. ir p.n.). Kompanijos – gamintojos medžiagų suvartojimo normų lentelėse apskaičiuoja suvartojimo normas šilumos izoliacijos klijavimui sutinkamai su. Tikrovėje sienų kreivumas gali būti žymiai didesnis, ir dėl to gaunasi padidintas klijų skiedinio suvartojimas. Tikslų klijų skiedinio suvartojimą galima apskaičiuoti tik išmatavus visas konkretaus objekto sienas

Oro tarpai, kurie gali atsirasti klijuojant plokštes, yra neleistini. Kad plokštės būtu sandariai prispaustos viena prie kitos, reikia naudoti taisyklingos geometrinės formos šilumos izoliacijos plokštes. Jei plokštės forma yra nukrypusi nuo taisyklingos formos, tai, prieš ją statant, jos briaunas reikia suderinti su kitų plokščių briaunomis šlifuojant. Dideli oro tarpai yra tilteliai šalčiui, armuojant į juos patenka klijų skiedinys, kuris toliau, kondensuodamas savyje drėgmę, gali suardyti armuojantį sluoksnį. Jei tarpai visgi susidarė, tai juos būtina užpildyti šilumos izoliacijos storio montažo puta. Leistini atskiri tarpai, kurių dydis ne viršija 1 milimetro.

Fasadų apšiltinimo sistema – tai kompleksinė fasadų apdaila, kuri jungia fasado apšiltinimą šilumos izoliacijos plokštėmis, jų klijavimą ant pagrindo specialiu klijuojančiu mišiniu, papildomą jų mechaninį pritvirtinimą kaiščiais, padengimą baziniu klijinių armuojančiu bei galutiniu apsauginiu dekoratyviniu sluoksniu. Pagal naudojamo apšiltintojo tipą apšiltinimo sistemos skirstomos į mineralinės bazalto vatos apšiltinimo sistemą ir putų polistirolo apšiltinimo sistemą. Pagal galutinio dekoratyvinio tinko cheminį pagrindą apšiltinimo sistemos skirstomos į mineralines, akrilines, silikatines, silikonines, silikatines-silikonines. Sistemos elementų įvairovė ir atskirai paimtos kiekvienos, sudarančios sistemos sudėtį, medžiagos fizinės savybės, sudaro vieningą kompozitinę medžiagą su tam tikromis vartotojiškomis savybėmis

Taip, kompanijos – gamintojos stengiasi turėti visus būtinus sertifikatus, HIGIENOS sertifikatus ir apšiltinimo sistemų TECHNINĮ GOSSTROJAUS LIUDIJIMĄ. Šiuo metu apšiltinimo sistemų produkcijos atitikimo sertifikatai nėra reikalaujami, apie tai liudija turimi laiškai apie atsisakymą juos išduoti bei aiškinamieji raštai. Dabartiniu momentu sertifikavimo, GOSTavimo sferoje vyksta juridiniai ginčai, kur vieni Potvarkiai  keičiami Įsakymais, atšaukiami Įstatymais, po kurio laiko išleidžiami nauji Įstatymai bei Reglamentai. Dabartiniu metu nėra vienareikšmės juridinės bazės leidžiančios teisiškai pagristai reikalauti tų ar kitų produkcijos dokumentų